Dziś jest: Środa 12 Grudnia 2018
Imieniny: Dagmary, Aleksandra, Ady

Rumia Reda Wejherowo portal społeczno-kulturalny Małe Trójmiasto Kaszubskie

Kulturalny Spichlerz Sztuki

8 września ściany, podłogi, sufity, a także filary zaniedbanego i zabytkowego (jednak nie wpisanego na listę chronionych zabytków) wejherowskiego spichlerza (dawniej klub BBC Baryła) pokryły dzieła młodej sztuki lokalnej. Artyści z Trójmiasta i Małego Trójmiasta Kaszubskiego po raz pierwszy mieli szansę na prezentację wszystkich swoich prac bez obawy o ocenzurowanie.

Pomysłodawczynią wykorzystania przestrzeni tej perełki architektonicznej Wejherowa była Marta Papierowska, która wspólnie z Arturem Wyszeckim zrealizowała ten, można by rzec, pionierski projekt o nazwie Spichlerz Sztuki. Koncept nie powiódłby się, gdyby nie zgoda właściciela budynku, za co należą mu się wielkie podziękowania - dawna, legendarna ,,Baryła" - faktycznie ,,ożyła kulturalnie".

Spichlerz Sztuki pokazał, że młodzi, nawet ci kontrowersyjni, artyści mają co pokazywać i chcą to pokazywać - udało się dopiero dzięki prywatnemu przedsięwzięciu. Na wernisażu zgromadziło się około 200 osób - od 3 letnich dzieci i ich rodziców po grono starszych pań rządnych ciekawej sztuki. A było co oglądać - wykorzystano wszystkie pomieszczenia bez wyjątku. Zaaranżowano przestrzenie opuszczonych barów, szatnię, kuchnię, palarnię oraz od dawna nie używane ostatnie piętro, na którym znalazła się, między innymi, wydzielona z oddzielnego pokoiku Izba Pamięci Baryły (autorstwa jednego z artystów).

W piwnicy (dawnej dyskotece) można było zobaczyć instalację multimedialną Karola Formeli ,,Now, now, now" hołdującą idei ,,carpe diem", rzeźby oraz grafiki (m.in. pocztówki i kolaże) Artura Wyszeckiego. Na pierwszym piętrze odbywał się wernisaż, któremu towarzyszyła chilloutowa muzyka elektroniczna w wykonaniu Aszyka, a także wizualizacje, zaprezentowano również zdjęcia Wyszeckiego, komiksy i szkice wielu autorów z Gdańskiej Pracowni Komiksowej oraz black room ze świetlikiem przez który można było zobaczyć plakat traktujący o kondycji lokalnej kultury autorstwa Pauki, natomiast w kuchni - między innymi instalację ,,Kuchenna krucjata" Hiery. Kolejne kroki prowadziły gości na drugie piętro gdzie swoje miejsce znalazły liczne obrazy wielkoformatowe oscylujące wokół hiperrealistycznych przedstawień ludzi jak i natury w formie makro (Marty Papierowskiej), pojawiła się również abstrakcja - zarówno na płótnie jak i w rzeźbie. Ciekawym elementem okazały się podświetlane instalacje - portrety popiersi z elementami anatomii - wyłaniającymi się spod ubrań układami mięśniowymi. To piętro to również instalacje w formie minimalistycznego asamblażu (sufit wstążek w byłej palarni, czy ,,kartkowany" filar konstrukcyjny), a także flagi Formeli. Poddaszem zawładnęło malarstwo, między innymi, bardzo interesujące retrospektywnie przedstawione malarstwo z elementami wschodniej kaligrafii wpisanej w tkankę miejską - wystawiane przez Dobrochnę Walicką, a także kolaże w formie napisanych na nowo obrazów znanych twórców, czy też portrety polityków prawicowych.

Ideą Spichlerza Sztuki było stworzenie miejsca wystawienniczego w niezależnym miejscu - koncept ten wypadł znakomicie zarówno pod względem realizacyjnym, jak i aranżacyjnym oraz frekwencyjnym. Spichlerz Sztuki ma być otwarty przez cały wrzesień - co sobotę odbywać będą się inne akcje, między innymi, muzyczne i filmowe. Okazuje się, że ciekawa sztuka może zaistnieć w Wejherowie i to w formie zupełnie oddolnej inicjatywy, a co istotne sztuka taka ma odbiorców - ba! - ona ma bardzo spore grono odbiorców (rządnych wręcz sztuki współczesnej jak i konceptualnej). Wykorzystanie zabytków architektonicznych na cele kulturalne na Zachodzie jest praktykowane od dawna, u nas jedynie w dużych metropoliach. Jak widać aby zrealizować interesujące i inspirujące działania artystyczne, które traktują uczestników kultury poważnie - nie jest potrzebne nowo wybudowane miejsce. Co też przybyłym cisnęło się na usta - podczas zwiedzania wystawy w Spichlerzu Sztuki, można było usłyszeć ,,No i po co nam ta filharmonia?"

Komentarze na Facebooku