Jesteś tutaj

Jerzy Budnik urodził się 30 maja 1951 roku w Wejherowie, w rodzinie robotniczej Grzegorza i Urszuli Budnik.
W rodzinnym mieście ukończył szkołę podstawową, a następnie Liceum Ogólnokształcące im. króla Jana III Sobieskiego. W 1975 r. uzyskał tytuł magistra na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (kierunek administracja).
Jeszcze w czasie studiów związał się ze Stowarzyszeniem PAX. W organizacji tej w latach 1975 - 1982 pracował kolejno na stanowiskach kierownika oddziału w Wejherowie, kierownika organizacyjnego w oddziale wojewódzkim, a od czerwca 1981 r. do stanu wojennego jako przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego.
6 czerwca 1990 r. wybrany został na stanowisko Prezydenta Miasta Wejherowa. Urząd ten piastował przez dwie kolejne kadencje, tj. do 1998 r. będąc równocześnie radnym Rady Miasta.
Na przełomie lat 70 i 80 działał w Wejherowskim Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego.
W latach 1989 - 1990 organizował na ziemi wejherowskiej, puckiej i kartuskiej ruch Komitetów Obywatelskich. Pełnił funkcje sekretarza Wejherowskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", z listy którego kandydował w wyborach do Rady Miasta w 1990 r., a także funkcje sekretarza Pomorskiego Towarzystwa Samorządowego "Solidarni" powołanego do życia dla krzewienia idei samorządności.
W 1994 r. kandydował do Rady Miasta z listy koalicji Porozumienie dla Wejherowa SAMORZĄDNOŚĆ, której przewodniczył od momentu jej założenia. Koalicję tę założyły środowiska wywodzące się z ruchu Solidarność.
W 1993 r. startował bez powodzenia w wyborach do Sejmu RP z listy Katolickiego Komitetu Wyborczego OJCZYZNA. Kolejne starty przyniosły sukcesy. W 1997 r. Budnik został posłem Sejmu RP III Kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. W wyborach w 2001 roku (IV kadencja), 2005 (V kadencja), 2007 (VI kadencja), 2011 (VII kadencja) wszedł do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej.
W latach 1998 - 2001 r. pełnił funkcję radnego Sejmiku Województwa Pomorskiego.
Od początku powstania związany był ze Stronnictwem Konserwatywno – Ludowym, w którym był członkiem Rady Politycznej, wiceprezesem Zarządu Wojewódzkiego, Prezesem Zarządu Powiatowego i Prezesem Zarządu Miejskiego w Wejherowie.
W 2001 r. z rekomendacji sejmowej Komisji Gospodarki został członkiem Rady Ochrony Pracy na końcówkę jej VI i VII kadencji. W V kadencji był m.in. wiceprzewopdniczącym sejmowej Komisji Pracy, a w VI kadencji przewodniczącym Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich.
Związek małżeński zawarł w 1981 r. Żona Elżbieta jest lekarzem specjalistą - pneumonologiem dziecięcym. Ma trójkę dorosłych dzieci i troje wnucząt.
Dodaj komentarz
Portal mtk.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych portal mtk.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Reklama