Dziś jest: Piątek 24 Listopada 2017
Imieniny: Flory, Emmy, Chryzogona

Rumia Reda Wejherowo portal społeczno-kulturalny Małe Trójmiasto Kaszubskie

Rekonstrukcja Historyczna w Wejherowie, czyli jak to na Pomorzu zdrajcy ze Szwedami próbowali się bratać

Kiedy: 
piątek, 24 Czerwiec, 2016 - 15:30 do niedziela, 26 Czerwiec, 2016 - 12:00
Gdzie: 
Plac Jakuba Wejhera, Park Miejski, Wejherowo
Wstęp: 
wolny

Między 24 a 26 czerwca Wejherowo cofnie się w czasie o 360 lat. 150 rekonstruktorów w strojach epokowych wyjdzie na ulice miasta, które stanie się placem boju ze Szwedami. Można spodziewać się huku wystrzałów, brzęku metalu i zapachu siarki, które są nieodłącznymi elementami Rekonstrukcji Historycznej.

Wydarzenie jest żywą lekcją historii, upamiętniającą wydarzenia Potopu Szwedzkiego mających miejsce w Wejherowie. Oficjalne rozpoczęcie Rekonstrukcji Historycznej stanowić będzie walka Oficerów wiernych koronie ze zdrajcą Sarpskim i jego stronnikami (sobota, 25 czerwca, godz. 10:30, Plac Jakuba Wejhera)

Rekonstrukcja historyczna, czyli brzęk metalu, huk wystrzałów i zapach siarki

Najbardziej wyczekiwanymi momentami Rekonstrukcji Historycznej będą dwie bitwy:
Wieczorna z udziałem artylerii. Wykorzystuje się w niej dużo broni palnej, wybuchów i widowiskowego ognia. Po bitwie odbędzie się nocny przemarsz ulicami miasta z pochodniami (sobota, 25 czerwca, godz. 20:30, Plac Jakuba Wejhera)
Dzienna, składająca się głównie z walk bronią białą i walk wręcz. Planowany jest także ostrzał ostrzegawczy i vivatowy (niedziela, 26 czerwca, godz. 12:00, Park Miejski)

Atrakcje dodatkowe:

Rekonstrukcja Historyczna to także szereg dodatkowych atrakcji, które tworzą niepowtarzalną atmosferę tego wydarzenia. Dużą popularnością cieszy się nocny przemarsz przez miasto z pochodniami oraz koncerty zespołów muzyki dawnej. W tym roku wystąpią Tabulatura, Góra Trolla i Erato. Na terenie Parku Miejskiego rozstawione zostaną kramy z rzemiosłami dawnymi, a zwieńczeniem wydarzenia będzie pokaz tańca brzucha oraz Fire Show.

Rys historyczny:

W lipcu 1655 r. armia szwedzka pod dowództwem feldmarszałka Arvida Wittenberga wkroczyła w granice Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zebrana pod Ujściem szlachta pod wodzą wojewodów Krzysztofa Opalińskiego i Andrzeja Grudzińskiego skapitulowała w obliczu przeważającego wyszkoleniem i karnością wojska. Szwedzi zajęli Wielkopolskę i na czele drugiej armii szwedzkiej przybył sam król Karol Gustaw. Z początkiem września skapitulowała Warszawa, a miesiąc później Kraków. W obliczu przeważających sił wroga, hetman Janusz Radziwiłł wypowiedział posłuszeństwo Rzeczypospolitej i unia polsko-litewska została de facto zerwana. Broniły się Gdańsk, będący jednym z najsilniej ufortyfikowanych miast, Malbork, gdzie dowodził sam Jakub Wejher i Puck. Z początkiem roku 1656 król Jan Kazimierz wrócił do Rzeczypospolitej i zaczął narastać opór przeciwko okupacji szwedzkiej, ale nie zanosiło się na zmianę sytuacji militarnej, zwłaszcza, że początek marca przyniósł kapitulację Malborka.

Organizatorami wydarzenia są Wejherowskie Centrum Kultury (www.wck.org.pl) i Stowarzyszenie Pułk Czarnieckiego (www.czarnieckiego.org).

Reklama

Dodaj komentarz

Wysyłając dane z tego formularza akceptujesz politykę prywatności Mollom.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.