Dziś jest: Wtorek 20 Listopada 2018
Imieniny: Anatola, Sędzimira, Rafała

Rumia Reda Wejherowo portal społeczno-kulturalny Małe Trójmiasto Kaszubskie

Reda na jeden dzień stała się Światową Stolicą Kaszub

Kilka tysięcy osób z kraju i świata przybyło do Redy na siedemnasty Światowy Zjazd Kaszubów. Zabawa trwała aż do północy, gromadząc tłumy jakich Reda jeszcze nie widziała.

Tradycyjni XVII Światowy Zjazd Kaszubów zaczął się od przyjazdu pociągu Transcassubia, który przed godziną 10 dotarł do miasta. Po przywitaniu gości, kaszubi barwnym pochodzie udali się pod Urząd Miasta by odsłonić pamiątkową tablicę, po czym goście wraz z włodarzami miasta udali się do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Po mszy świętej kolumna przemarszerowała na stadion gdzie po przemówieniach, pochodzie sztandarów i podziękowaniach rozpoczęła się wspólna zabawa i biesiadowanie.

Światowy Zjazd Kaszubów

Kaszubi z całego świata spotykają się już od 17 lat. Pierwszy zjazd miał miejsce w Chojnicach w 1999 roku. Od tego czasu co roku społeczność kaszubska spotyka się w innej miejscowości.

Na miejscu odwiedzić można było liczne stoiska twórców ludowych, a było z czego wybierać! Do kupienia były regionalne przysmaki, hafty, ceramika czy literatura. Dla głodnych i spragnionych otwarta została ogromna strefa gastronomiczna, gdzie pod parasolami chroniącymi od parzącego słońca można było na chwilę usiąść, odpocząć i posilić się.

Występy kaszubskich zespołów ludowych, począwszy od Modraków i Redzan a skończywszy na zespole Bliza z Władysławowa były zaledwie początkiem wielkiej fety która miała potrwać północy. Po zaprezentowaniu się wszystkich zespołów folkowych swoje umiejętności na scenie pokazali uczestnicy Kaszubskiego Idola, którzy zaśpiewali kilkanaście coverów znanych przebojów, wśród których takie przerobione na język kaszubskich.

Międzynarodowy Konkurs Kaszubskiej Sztuki Wizualnej Cassubia Visuales.

Jedną z imprez towarzyszących był wernisaż prac w I Międzynarodowym Konkursie Kaszubskiej Sztuki Wizualnej Cassubia Visuales.
Twórcy podjęli się wyzwania przeformułowania tradycyjnych wzorów kaszubskich na współczesną formę graficzną zamkniętą w plakacie. Wystawę można zobaczyć do końca lipca w redzkiej Fabryce Kultury.

Urodziny Miasta Reda

Gdy około godziny 18:00 odjechał pociąg Transcassubia zabierając część gości, na scenie pojawili się wykonawcy muzyki popularnej. W tym roku obchody urodzin miasta zostały niejako połączone z zjazdem kaszubów. Licznie zgromadzona publiczność bawiła się w rytm przebojów takich gwiazd jak Weronika Korthals, Maciej Miecznikowski oraz Mrozu. Na końcu mieszkańcy Redy podziwiali przepiękne fajerwerki.

Mimo upału, imprezę należy zliczyć do bardzo udanej. Zarówno uczestnicy zjazdu jak i publiczność świetnie się bawiła.

Zdjęcia: Maciej Wilczyński oraz Maciej Stenka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Reklama

Komentarze na Facebooku