Dziś jest: Piątek 19 Października 2018
Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła

Rumia Reda Wejherowo portal społeczno-kulturalny Małe Trójmiasto Kaszubskie

Nowe wieże widokowe w Rumi, Redzie i Wejherowie

Panorama Rumi z wzgórza Markowca

Miasta Rumia i Reda przygotowały wspólnie projekt nowoczesnej inwestycji i liczą na otrzymanie kilku milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej. Swoją wieżę widokową (i nie tylko) chce mieć również Wejherowo.

W Rumi planowana wieża powstać ma na Górze Markowca, a obok dodatkowe atrakcje takie jak ścieżka ekologiczna, dzięki której odwiedzający będą zwracali uwagę na temat ochrony przyrody. Odtwarzane mają być nawet siedliska roślinne, które się znajdują w okolicy.

W Redzie ma powstać taras widokowy przy ulicy Jarej, a w jej pobliżu ścieżka edukacyjna (radni zatwierdzili plan budowy nowych schodów oraz samego tarasu). To oznacza wykorzystanie naturalnych wzniesień, i to w obu miastach.

Szacunkowe koszty projektu przekraczają kwotę 11 milionów złotych, ale samorządy chcą wydać tylko ok. 20 procent tej sumy. Jeśli przyszłoroczne rozstrzygnięcie będzie pozytywne to ponad 9 mln złotych wpłynie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Unii Europejskiej. Większa cześć tych pieniędzy (ponad 7 milionów złotych) ma być wydana w Rumi. W Redzie z własnych środków zarezerwowano już 36 tysięcy złotych na przygotowanie koncepcji „ścieżki przyrodniczej”.

Jeszcze dalej chce pójść Wejherowo, które planuje oprócz wieży widokowej (w miejscu dawnej skoczni) zamontowanie kolejki, która będzie prowadzić na Kalwarię Wejherowskiej. Wiceprezydent miasta Beata Rutkiewicz tłumaczyła niedawno, że to element wieloletniej koncepcji rozwoju i perspektywiczne spojrzenie poza czas trwania jednej kadencji samorządu.

Do czasu wybudowania wież w Małym Trójmieście Kaszubskim możemy korzystać z tej znajdującej się w Gniewinie. Kompleks nazwany „Kaszubskie Oko” działa od 2006 roku. Tamtejsza wieża widokowa ma 44 metry wysokości, a sama platforma widokowa znajduje się 150 metrów nad poziomem morza.

Komentarze na Facebooku