Dziś jest: Środa 12 Grudnia 2018
Imieniny: Dagmary, Aleksandra, Ady

Rumia Reda Wejherowo portal społeczno-kulturalny Małe Trójmiasto Kaszubskie

Były, są, będą w MTK - Miejskie kąpielisko w Wejherowie

Rozpoczynamy nowy cykl artykułów "tylko w mtk.pl"! Pierwsza seria to "Były, są, będą w MTK" - będziemy tu pisać o ważnych miejscach, budynkach, atmosferach czy zwyczajach, które w Małym Trójmieście Kaszubskim kiedyś były, są aktualnie oraz które są planowane na najbliższą lub dalszą przyszłość. Cykl serii "Były, są, będą w MTK" rozpoczynamy od artykułu dotyczącego historii odkrytego kąpieliska miejskiego w Wejherowie!

 

Naszemiasto.pl Wejherowo przeprowadziło w styczniu tego roku sondę „na jakie inwestycje w Wejherowie przeznaczyć dodatkowych 7 mln złotych” wśród czytelników ich serwisu. Zapewne zdziwieniem dla wielu może być fakt, iż zdecydowana większość chciałaby renowacji i odbudowy zapomnianego i zdewastowanego otwartego basenu miejskiego. Niegdysiejszej chluby Wejherowa, mieszczącej się na działce nr 232/2 w obszarze T10 (System Informacji Przestrzennej Wejherowa) pomiędzy ulicą Kalwaryjską a Hallera, zaraz przy terenie należącym do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 (tzw. „Elektryk”).

 

wejherowski basen w roku 1988.

 

Wejherowianie sugerują rewitalizację tego obiektu głównie ze względu na walory rekreacyjne - letnie wypoczywanie nad wodą bez przymusu wyjazdu z miasta, czy też jako miejsce dla dzieci, które nie mają co ze sobą zrobić w mieście.

Kąpielisko miejskie to symbol prestiżu i zamożności miasta. Aktualnie basen jest defragmentowany, ściany pokrywa graffiti, dno ściele pobite szkło, a cały obszar jest porośnięty nieuporządkowaną „dżunglą”. Możemy tam spotkać albo degustatorów napojów wyskokowych albo młodzież, która co jakiś czas urządza tam prowizoryczny skatepark (którego de facto w Wejherowie Centrum brakuje). Tak basen wygląda dziś:
basen XXI wiek

Po dawnej świetności ślad zaginął – a szkoda! To zarazem wielkie marnotrawstwo tak prestiżowej przestrzeni – jakie inne okoliczne miasto posiadało (oprócz tego w Gdyni) odkryty basen miejski? I to powstały jeszcze przed wojną.

Budowę basenu kąpielowego zakończono tuż przed wybuchem II Wojny Światowej (1939r.), a samym celem tej budowy było dążenie do nadania miastu rangi „kurortowego zaplecza Gdyni” (podobnie jak miało to miejsce z Sopotem w stosunku do Gdańska), a także mało trójmiejskiego centrum turystycznego[1]. O czym niestety – dziś, gdy ważne są dziury w drogach i chodnikach – zdaje się nikt nie pamiętać.

basen czas okupacji 1

Na potrzeby budowy basenu zużyto 222 ton cementu z Wejherowskiej Cementowni. Jego wymiary liczą: 20m szerokości i 65m długości. Wodę pozyskiwano dzięki naturalnemu stałemu dopływowi wody. Natomiast koszt całej inwestycji w tamtym okresie wynosił 44 000 PLN. Architektem, który zaprojektował otwarty basen kąpielowy był inż. Stanisław Świątkiewicz. Ten miejski architekt zaprojektował w Wejherowie także wiele innych budynków użyteczności publicznej, także ulice, place, korty tenisowe, czy też willę burmistrza Bolduana przy ulicy Hallera 9[2]. Jest on również autorem projektu przebudowy Kolegiaty Wejherowskiej, którą realizowano w latach 20-tych. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie, na zajęcia z rzeźby dojeżdżając do Krakowa do samego Xawerego Dunikowskiego!

basen czas okupacji 2

Basen był czynny jeszcze po wojnie, aż do upadku PRL. Zamknięto go na początku lat 90-tych.

basen rok 1974

Bibliografia:

[1] Historia Wejherowa, red. Józef Borzyszkowski, wyd. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, Wejherowo 1998, ISBN 83-901354-8-5.

[2] Bedeker Wejherowski, red. Regina Osowicka, Stanisław Janke, Wyd. ACTEN, Wejherowo 2006, ISBN 83-922059-28.

Komentarze na Facebooku