Dziś jest: Piątek 14 Grudnia 2018
Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana

Rumia Reda Wejherowo portal społeczno-kulturalny Małe Trójmiasto Kaszubskie

Mistrzostwa Bałtyku w Baśce Kaszubskiej Rumia 2016

Mistrzostwa Bałtyku w Rumi - Baśka Kaszubska

Mistrzem Bałtyku w Baśce Kaszubskiej (Kaszëbë Baszka) został Jerzy Bojka z klubu Bocara Osłoniono. Mistrzostwa Bałtyku, które odbyły się w Rumi były inauguracją rozgrywek Masters Kaszëbë 2016 na Kaszubach i Pomorzu.

W niedzielę 21 lutego w hali widowisko - sportowej MOSiR w Rumi, odbył się I turniej zaliczany do rankingu Masters Kaszëbë 2016 - Mistrzostwa Bałtyku. Turniej był rozgrywany wg obowiązujących przepisów gry - Baszka Méster Sport, z asem serce – tzw. „Czerwona Baśka”. Zawodniczki oraz zawodnicy rozegrali 4 rundy po 40 rozdań. Turniej, był rozgrywany w 3 kategoriach: drużynowej, par oraz  indywidualnej pań i panów.
 
Mistrzostwa Bałtyku były inauguracją rozgrywek Masters Kaszëbë 2016 na Kaszubach i Pomorzu. Do rywalizacji przystąpiło 174 zawodników z 43 drużyn z Pomorza oraz gościnnie Klimek Grudziądz. Nagrodę główną w kategorii open, był telewizor 32 calowy. Dodatkowo przygotowano dla uczestników turnieju 40 pucharów i nagród rzeczowych. Każdy z uczestników turnieju otrzymał pamiątkowy button.
 
Mistrzem Bałtyku oraz zdobywcą nagrody głównej, został Jerzy Bojka z Bocara Osłonino, który odniósł swój największy sukces sportowy w karierze. Zwycięzca sam się przyznał, że długo czekał na taką wygraną. Wreszcie się udało i to prawie na mojej ziemi. Jestem bardzo szczęśliwy, walczyłem ambitnie i miałem do tego trochę szczęścia.

Drugie miejsce zajął Wojciech Duraj z MAR-wojów Gdańsk, który także zaliczył udany turniej. Kolejne miejsca wywalczyli Mirosław Lipowski - Klimek Grudziądz, Daniel Frankowski - Białogóra II, Jerzy Urich - Tornado Lębork, Zbigniew Drzeżdżon - Karo Starzyno. Wśród pań zwycięzyła Teresa Stanuch - Rodzinka Wicko. Na podium stanęły także Helena Hinc - Bazuny Żukowo i Maria Domink - Kłos Werblinia.

Turniej par wygrała Teresa i Stanisław Stanuch z Rodzinki Wicko. Drugie miejce zdobyli Zbigniew Koszałka i Józef Tarsiuk z Orłów Przodkowo. trzecie miejsce na podium wywalczyła para Luzino I - Zbigniew Glosa i Zbigniew Tobias.

Mistrzami Bałtyku i z kolejnym tytułem wraca do Grudziądza Klimek, który potwierdził swoje aspiracje, że będzie należał do faworytów Masters Kaszebe 2016. Klimek Grudziądz reprezentowali - kpt. Wojciech Kawski, Janusz Jaworowski, Janusz Klajborowski, Mirosław Lipowski. Na drugim miejscu rywalizację ukończyło Luzino I - kpt. Bogdan Grota, Jan Pallach, Zbigniew Glosa, Zbigniew Tobias. Trzecie miejsce zdobył zespół PKA Gdynia - kpt. Jacek Rogocki, Jan Grochocki Jan, Mieczysław Balewski, Zenon Majkowski. Czwarte miejsce zdobyła ekipa MAR-wojów Gdańsk - kpt. Wojciech Duraj, Andrzej Bronk, Ryszard Woźniczka, Dariusz Skóra. Blisko podium rywalizację ukończyły zespoły: Orłów Przodkowo, Rodzinki Wicko, Białogóry, Sokoła Strzelno, Baszty Bytów, Danoplu Gdynia.

Turniej sportowy Mistrzostwa Bałtyku, to także duża promocja Miasta Rumia, która jest jednym z największych miast Kaszub. Na pewno baśkarze jeszcze nie raz wrócą do Portu Rumia, który poprzez sport bardzo mocno stawia na promocję miasta.

Patronat honorowy:

Kazimierz Plocke – Poseł RP
Michał Pasieczny - Burmistrz Miasta Rumia
 
Organizatorami Mistrzostw Bałtyku w Rumi, był:
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - Rumia
Federacja Kaszëbë Baszka - Lës

Patronat medialny: Portal Małe Trójmiasto Kaszubskie mtk.pl

Puchar Kaszub Lipusz

Kolejny turniej Baśki Kaszubskiej odbędzie się 13 marca w Lipuszu o godz. 13.00, (GOKSiR ul. Młyńska 12, Lipusz)

 

Komentarze na Facebooku