Dziś jest: Czwartek 13 Grudnia 2018
Imieniny: Łucji, Otylii

Rumia Reda Wejherowo portal społeczno-kulturalny Małe Trójmiasto Kaszubskie

Unikalne fotografie Wejherowa z przełomu XIX/XX Augustyna Ziemensa

Festiwal pieśni regionalnej w Wejherowie, ok. 1908 rok

Wielki powrót Augustyna  Ziemensa – Muzeum zakupiło negatywy wejherowskiego fotografika z przełomu XIX/XX wieku.

W ramach projektu pn. „Zakup kolekcji 300 negatywów szklanych z przełomu XIX i XX wieku autorstwa wejherowskiego fotografika Augustyna Ziemensa” realizowanego w 2015 roku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie pozyskało do zbiorów bogaty, niepowtarzalny materiał ilustrujący obraz życia codziennego, architekturę i układ przestrzenny miast, wsi i osad północnych Kaszub m.in. Wejherowa, Gdańska, Helu, Gdyni, Gościcina, Bolszewa, Piaśnicy Wielkiej, Pętkowic, Gniewowa.

Przedmiotem szczególnej uwagi Augustyna Ziemensa (1867 – 1948) fotografika zatrzymującego w kadrze przestrzeń, detale, ulotne chwile ludzkiego szczęścia, łez i pracy było przede wszystkim Wejherowo, miasto w którym przez blisko 60 lat prowadził drogerię  „Minerwa” mieszczącą się w kamienicy przy ul. Lęborskiej 14 (obecnie Sobieskiego 278).

Dziś Ziemens jest najbardziej znanym i rozpoznawalnym wejherowskim fotografikiem przełomu XIX i XX wieku. Jego spuścizna przechowywana w zbiorach muzealnych i prywatnych obejmuje około 500 ujęć zachowanych na szklanych kliszach, zdjęciach i widokówkach.

Kolekcję zakupiono wraz z prawami autorskimi m.in. do publikacji, co dodatkowo podnosi wartość pozyskanego zbioru.

Projekt udało się zrealizować dzięki wparciu finansowemu:
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Powiatu Wejherowskiego oraz środków własnych Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. WARTOŚĆ PROJEKTU: 68.334,93 zł

Komentarze na Facebooku