Dziś jest: Czwartek 13 Grudnia 2018
Imieniny: Łucji, Otylii

Rumia Reda Wejherowo portal społeczno-kulturalny Małe Trójmiasto Kaszubskie

Kino w Wejherowie, od Świtu do WCK

Kino w WCK, foto Bartosz Makowski

Po zamknięciu owianego już legendą kina „Świt” w 2001 roku mieszkańcy niemal 50-tysięcznego Wejherowa pozbawieni byli właściwie dostępu do filmów goszczących na wielkim ekranie, którymi mogli bez ograniczeń cieszyć się mieszkańcy innych miast. „Właściwie”, bo Wejherowskie Centrum Kultury robiło, co mogło, aby za sprawą powołanego przez siebie kina studyjnego do wejherowian docierały najnowsze i najbardziej intrygujące filmowe produkcje. Po ponad dziesięciu latach oczekiwania, doczekaliśmy się Filharmonii Kaszubskiej – nowej siedziby WCK i kina, które dla tej instytucji zawsze znaczyło wiele. Dzięki zgromadzeniu odpowiednio wysokich środków, Filharmonia może poszczycić się dwoma wspaniale wyposażonymi salami kinowymi, na których mieszkańcy Wejherowa każdego dnia mogą oglądać obrazy figurujące w repertuarach popularnych multipleksów, jak również wiele, wiele więcej. Co oferuje wejherowianom miejscowe kino i dlaczego warto je odwiedzać?

Ogromną siłą kina mieszczącego się w WCK-u jest sprzęt najnowszej generacji, który umożliwia wyświetlanie filmów utrwalonych na nośnikach każdego rodzaju w doskonałej jakości – wymogi techniczne nie są już dla nas żadnym ograniczeniem! Cyfrowe projektory, które od niedawna znajdują się w obu salach, także w sali kameralnej, pozwalają na wyświetlanie dzieł filmowych w wysokiej rozdzielczości obrazu. Niezwykle przemyślana konstrukcja sali widowiskowej, mogącej pomieścić blisko 400 osób, zapewnia świetną akustykę, co bardzo korzystnie wpływa na odbiór i sprawia, że filmowe doznania stają się jeszcze pełniejsze.

Nawet najlepszy sprzęt nie zrekompensuje jednak nieciekawego programu. To miejsca aż prosi się o zacytowanie Zygmunta Kałużyńskiego, jednego z naszych najsłynniejszych krytyków filmowych: “Sala kinowa znowu istnieje! Okazuje się, że to, co jest jej potrzebne, to film, w którym pulsuje życie. Czy nie jest to właśnie przepis na przyszłość kultury, bardziej prosty niż można było się spodziewać?”. Ależ tak, dlatego też WCK stara się oferować wejherowianom to, co mają w swoich repertuarach popularne multipleksy: na ekranach naszego miejscowego kina co miesiąc obejrzeć można najnowsze, najgłośniejsze produkcje. Filharmonia Kaszubska nie ogranicza się jednak do popularnych blockbusterów. Ekrany naszego kina wyświetlają także produkcje artystyczne – nierzadko są to obrazy, jakich nie można zobaczyć nigdzie poza WCK.

Duża sala kinowa Filharmonii Kaszubskiej jest salą widowiskową, co oznacza, że przystosowano ją zarówno do seansów filmowych, jak również wszelkiego rodzaju występów – na znajdującej się w tym miejscu scenie gościmy trupy teatralne, zespoły kabaretowe, muzyków... W związku z tak bogatą ofertą artystyczną oraz szczelnie zapełnionym grafikiem, trudno oczekiwać od Filharmonii Kaszubskiej repertuaru, jaki oferują widzom kina zajmujące się jedynie wyświetlaniem filmów. Wejherowskie Centrum Kultury robi jednak, co może, aby w granicach możliwości, jakimi dysponuje jako miejsce wszelakiej działalności artystycznej dostarczać miejscowym kinomanom obrazy, które warto zobaczyć. Ewentualne braki w filmowym repertuarze Filharmonia rekompensuje widzom na wiele sposobów: WCK to miejsce, w którym seansów nie poprzedzają irytujące kilkunastominutowe bloki reklamowe przedłużające się w nieskończoność – wybierając się do wejherowskiego kina mamy pewność, że film rozpocznie się o godzinie podanej w repertuarze. W Filharmonii, miejscu kultury i sztuki nie sprzedaje się także popcornu czy coli – oglądanie filmów nie jest zatem zakłócane przez odgłosy konsumpcji czy ciężki zapach prażonej kukurydzy. W zamian WCK zapewnia ucztę dla ducha – a wszystko to w korzystnych cenach, zwłaszcza jeśli pamięta się o wyeliminowanych kosztach dojazdu do multipleksu. Wyjście do kina znów jest po prostu wyjściem a nie wielką, nierzadko kosztowną wyprawą do Trójmiasta, która wymaga wcześniejszego zaplanowania, pochłania dużo czasu, a często także nerwów.

Wejherowskie Centrum Kultury umożliwia nie tylko oglądanie filmów, ale też – za sprawą działającego przy WCK-u Dyskusyjnego Klubu Filmowego “Dobre Miejsce” – stwarza możliwość zanalizowania ich i ponownego przeżycia ich w gronie osób, które po seansie czują potrzebę podzielenia się z innymi swoimi wrażeniami oraz przemyśleniami.

Choć tak młode, nasze miejscowe kino już może poszczycić się niepowtarzalnym klimatem, za który w ogromnej mierze odpowiada przyjemny, charakterystyczny zapach drewna, jaki po dwóch latach od zakończenia budowy wciąż unosi się w powietrzu. Jasna, przestronna przestrzeń, wraz z wygodnymi fotelami wyścielanymi „pluszem czerwonym jak serce” tworzą miejsce, do którego chce się wracać. Jeśli dodać do tego repertuar uwzględniający tak nowości, jak obrazy ambitne, jakich nie zobaczymy w popularnych multipleksach, korzystne ceny biletów (już od 10 zł od osoby!) oraz fakt, że Filharmonia Kaszubska znajduje się w punkcie, do którego łatwo i szybko można dotrzeć z każdego miejsca w Wejherowie, otrzymamy kino, o jakim wielu tutejszych wielbicieli filmu marzyło przez długi czas, a które teraz – znów, po latach – stoi przed nimi otworem. Zapraszamy, przyjdźcie, jesteśmy tu dla Was.

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Reklama

Wszystko ok, tylko ta busola I te małolaty psują całą otoczke tego kulturalnego miejsca że starch tam iść. Dlaczego w takim kulturalnym miejscu nie może być lokalu z dancingiem,którego w Wejherowie brak.Starszym się też należy,idealne jest to miejsce na tego thou dzialalność,a nie straszyć malolatami.

Komentarze na Facebooku