Dziś jest: Piątek 19 Października 2018
Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła

Rumia Reda Wejherowo portal społeczno-kulturalny Małe Trójmiasto Kaszubskie

Dom Kultury w Redzie powraca

Wystawa prac Karola Formeli w Dom Kultury w Redzie

18 lat musieli czekać mieszkańcy Redy na reaktywację Domu Kultury. W 1995 roku z powodu złego stanu budynku zlikwidowano ośrodek mieszczący się przy ul. Gniewowskiej 5. Nowa siedziba będzie w centralnym punkcie miasta, w budynku pozyskanym przez miasto od ciepłowni KOKSIK. 

Podczas pierwszej powakacyjnej sesji Rady Miejskiej Redy powołano Dom Kultury jako samodzielną jednostkę organizacyjną. Tym samym MOKSiR zmienił nazwę na MOSiR.

Mimo, że oficjalnie nowa siedziba domu kultury jeszcze nie funkcjonuje, to za sprawą kierownik d.s. kultury Pani Pauliny Piotrowskiej miejsce już żyje. Podczas tegorocznych obchodów Dni Redy zorganizowano wystawę prac Karola Formeli absolwenta poznańskiej ASP. Jego minimalistyczno-konstruktywiczną wystawę "Tu nie ma miejsca na emocje", której wernisaż odwiedziło blisko 100 osób. To świadczy o dużym zapotrzebowaniu na kulturę wśród mieszkańców Redy.

15 października zapraszamy na wystawę „Spotkania z Fotografią” w nowym Domu Kultury w Redzie.

Formalnie Dom Kultury w Redzie jest już zarejestrowaną, samodzielną jednostką. Wiosną przyszłego roku zostanie rozpisany przetarg na prace remontowe, które potrwają około pół roku. Aktualnie trwa konkurs na stanowisko dyrektora nowej placówki. Jednym z kandydatów jest p.o. dyrektora Paulina Piotrowska, której zawdzięczamy ożywienie kulturalne miasta. Pani Paulina rozumie, że blisko 23-tysięczna Reda, to głównie młodzi ludzie, którzy przybyli do nas z "dużego trójmiasta". Ich oczekiwania kulturalne są odmienne niż np. w sąsiednim Wejherowie. Dlatego stara się promować nowoczesną sztukę, której nie powstydziłyby się wielkomiejskie ośrodki kulturalne.

Festiwale, które przyciągają do Małego Trójmiasta

"Drap Rap" - blisko tysięczna publiczność, gwiazdy i dobra organizacja sprawiła, że Reda została zauważona na trójmiejskiej muzycznej mapie. Drugim co do wielkości festiwalem jest "Sungrass" - unikalna impreza prezentująca polskich wykonawców muzyki elektronicznej. Obie imprezy sprawiły, że w Redzie pojawiała się publiczność z Gdyni, Sopotu i Gdańska.

Zobacz też: Tomasz Wiśniewski nowym dyrektorem MDK w Redzie.

Podczas wystawy towarzyszącej "Folkjo!" zaprezentowali się młodzi projektanci między innymi z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych jak i artyści tworzący w modnym dziś nurcie hand made (ręcznie robione). Natomiast konferencja, która była główną osią projektu udowodniła, że można tradycję zaproponować młodym jak i napływowym ludziom w taki sposób, że będą chcieli w niej uczestniczyć. Podczas konferencji można było wysłuchać wykładów o designie ludowym (prelegenci: doktorantka ASP - Marta Flisykowska oraz historyka sztuki i nauczyciela akademickiego - Huberta Bilewicza) oraz o muzyce kaszubskiej (tutaj można było wysłuchać kompozytora i instrumentalisty Olo Walickiego, autora albumów z serii "Kaszebe"). "Folkjo!" to projekt podczas którego można było zapoznać się z nowoczesnym wzornictwem nawiązującym do tradycyjnych wzorów kaszubskich.

Komentarze na Facebooku