Dziś jest: Wtorek 20 Listopada 2018
Imieniny: Anatola, Sędzimira, Rafała

Rumia Reda Wejherowo portal społeczno-kulturalny Małe Trójmiasto Kaszubskie

Wiosenny tydzień w Filharmonii Kaszubskiej

Filharmonia Kaszubska w Wejherowie

Koniec świąt to okres leniwego powrotu do rzeczywistości, kiedy nawracają sprawy życia codziennego. To również czas, w którym każdy z nas szuka odbicia od problemów wydających się nasilać po długim momencie ich absencji. Filharmonia Kaszubska przygotowała komplet wydarzeń następujących po sobie, które złagodzą powrót do poświątecznej ‘normalności’.

11 i 12 kwiecień to dni powrotu na deski Sceny Głównej pierwszej w historii Opery kaszubskiej Rebeka. Lekka opowieść o bohaterze wzorowanym na znanym etnografie Oskarze Kolbergu, która urzeka swą czytelnością. Największą zaletą wspomnianego dzieła jest przystępność dla osób nieosłuchanych w Operze. Muzyka Michała Dobrzyńskiego idealnie komponuje się z libretto Tomasza Fopke, które razem zapraszają w świat pięknej historii miłosnej. Ta produkcja Filharmonii Kaszubskiej jest pierwszym kulturalnym przedsięwzięciem w historii tak bardzo wpijającym się w czas odrodzenia kulturowego kaszubszczyzny.

Od czwartku 16 Kwietnia z przytupem wchodzimy w muzyczny tydzień, a wszystko za sprawą niezwykle utalentowanej artystki Gaby Kulki, która o godzinie 19:00 rozpocznie swój performance oparty na jej najnowszym albumie The Escapist. Ta odważna, niespokojna, głęboko osobista płyta muzycznie czerpie z klasyki lat siedemdziesiątych, nigdy nie tracąc z oczu współczesności. To pierwszy od pięciu lat, studyjny krążek Gaby Kulki, zawierający autorski materiał. Gaba Kulka teoretycznie penetruje rejony już poznane, owładnięte jazzowymi wstawkami i inteligentnym tekstem, ale nadaje im swój autorski charakter. Jej wokal jest jedyny w swoim rodzaju i niepodrabialny. Jej poczucie melodyki smakuje wyjątkowo. Jej teksty to rasowe wygibasy nie tylko dla hipsterów.

Następny dzień będzie należał do Pawła Nowaka promującego swoje najnowsze dokonanie Almost Jazz Group Na Kaszebach. To niezwykły koncert będący kompilacją wysokiej próby jazzu ze znanymi nam przecież kaszubskimi melodiami ludowymi. Niespotykana okazja by kolejny raz zetknąć się z kaszubską kulturą penetrującą obszary do tej pory przez nią omijane. Świetną zabawą jest również odgadywanie np.  „Wele wele wetka”, „Nasza zemia”, czy „Hej mòrze, mòrze” w jazzowo ułożonych przez artystów nutach. Filharmonia Kaszubska chcąc udostępnić koncert jak najszerszemu gronu widzów nie będzie pobierała za niego opłat. Samo wydarzenie zaś odbędzie się na Sali konferencyjnej o godzinie 19:00.

Natomiast Sobota 18 Kwietnia należeć będzie do światowej klasy muzyków. Janusz Strobel zagra wespół z Andrzejem Jagodzińskim oraz Jego TRIO (Jagodziński, Cegielski, Bartosik) wykonując dokonania z najnowszej płyty STROBEL-KOFTA-WOŁEK łączącej w sobie piękne melodie, wyrafinowaną harmonię i przejrzystą formę. "Trzeba marzyć" to recital o miłości, marzeniach i tęsknocie, opowiedziany poetycko, a w warstwie muzycznej zachowujący jazzowe aranżacje. W programie znalazły się utwory takie jak "Trzeba marzyć", "Kiedy księżyc jest w nowiu" czy "Nieobecni", którym wykonująca wokal Anna Stankiewicz nadaje zupełnie nowy wymiar. To wspaniałe wydarzenie dla osób lubujących się w poezji śpiewanej i mistrzowsko wykonanej muzyce. Bilety w cenie 25/30 zł są ukłonem w stronę wejherowskiej publiczności i smakowitym kąskiem dla fanów Strobla i Jagodzińskiego.

Zamykająca tydzień pełen muzycznych wrażeń Niedziela zaprasza w podwoje Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie na Salę Główna na godzinę 11:00 wszystkie dzieci na tradycyjny już poranek muzyczny. Tym razem scena zmieni się w hiszpańską korridę pełną niespodzianek i temperamentu muzyki z opery „Carmen” G. Bizeta. To wyjątkowy poranek, kiedy dzieci będą obcowały z orkiestrą symfoniczną i innymi artystami operowymi.

O godzinie 18:00 odbędzie się spektakl odnoszący się głęboko do ciężkiej historii wyzwolonej Polski. „Kartki z Katynia” jest wydarzeniem historyczno-muzycznym ukazującym marzenia i oczekiwania Polaków będących obciążonymi dramatem wybuchu II Wojny Światowej oraz jej konsekwencjami jak aresztowania i mord elit w Katyniu. Widowisko składa się z ośmiu pieśni, przeprowadzających widza przez niełatwy temat zbrodni Katyńskiej z 1940 roku, którym towarzyszy prezentacja filmowa, zawierająca materiały pochodzące z Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Pracowni Historycznej Politechniki Gdańskiej i prywatnych zbiorów Rodzin Katyńskich. Niezwykle nastrojową muzykę do tego wydarzenia skomponował Cezary Paciorek, który uświetni też swoją osobą samo przedstawienie grając na instrumentach klawiszowych oraz akordeonie. Teksty piosenek według Tomasza Pohla zaśpiewają m.in. Weronika Korthlas czy Krzysztof Rogocki.

„Ten jeden tydzień powinien postawić na nogi każdego malkontenta. Wszak muzyka łagodzi obyczaje, tym bardziej, jeśli jest wykonywana przez tak uznanych artystów” – mówi impresario Filharmonii Kaszubskiej Pani Klaudia Johansen. Jednak Filharmonia Kaszubska to nie tylko koncerty i spektakle. Już 9 Kwietnia o godzinie 18:00 w Galerii Wejherowskiego Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy Karoliny Matyjaszkowicz. Jej twórczość charakteryzuje niezwykła staranność wykonania — poza precyzyjnością rysunku czy uważnym doborem podobrazia, Artystka dba o wykończenie dzieł, jakim jest autorska drewniana kolorowa rama, która zamyka przedstawienie. Jednocześnie warto wspomnieć o seansach filmowych w salach Głównej i Kameralnej, których ważnym przedstawicielem jest film Niezgodna: Zbuntowana grany zarówno w technice dwu i trójwymiarowej. Innym ciekawym obrazem jest film Wilkołacze Sny. Dzieci będą mogły zobaczyć głośną animację Fru! oraz specjalnie dla nich dobrany Svein i szczur w ramach projektu Dzieciaki na Horyzoncie.

Komentarze na Facebooku